Univerzálna súprava na demonštráciu trenia, rovnomerného a zrýchleného pohybu po rovine a po naklonenej rovine, Newtonových pohybových zákonov, zákona zachovania hybnosti
Trecia sila a jej závislosť od rýchlosti pohybu. Trecia sila pôsobí proti smeru pohybu telesa, nezávisí od plošného obsahu styčných plôch a rýchlosti telesa. Cieľom je na demonštračnej lavici pozorovať vplyv trenia a rozdiel medzi rôznymi druhmi trenia. Trenie medzi plsťou a kovovým povrchom je príkladom kinetického trenia (šmykové alebo dynamické trenie). Trecia sila v prípade kinetického trenia je nezávislá na rýchlosti pohybu. Trenie, ktoré je spôsobené elektromagnetickými silami (vírivé prúdy), je príkladom trecej sily závislej (priamo úmernej) na rýchlosti.
Pohyb po naklonenej rovine. Teleso sa na naklonenej rovine pohybuje rovnomerne zrýchlene v dôsledku gravitačnej sily pôsobiace na teleso. Cieľom je potvrdiť zákony pohybu pre rovnomerne zrýchlený pohyb meraním času, ktorý vozík prejde na naklonenej demonštračnej dráhe.
1. Newtonov pohybový zákon - zákon zotrvačnosti. Každý hmotný bod zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, pokiaľ nie je nútený vonkajšími silami tento svoj stav zmeniť.
Cieľom je na demonštračnej lavici pozorovať pohyb vozíka, ktorého rýchlosť zostane konštantná, keď na vozík pôsobí výsledná nulová sila. Presnosť výsledkov je dosahovaná na základe konštrukcie pohyblivých častí a ložísk vozíka s nízkym trením. Časové údaje pohybu vozíka na dráhe sa zaznamenávajú štvoricou fotobrán a vyhodnocujú sa v časovači, rýchlosť pohybu sa určí výpočtom.
2. Newtonov pohybový zákon –zákon sily. Ak na teleso pôsobí sila, teleso sa pohybuje zrýchlením, ktoré je priamo úmerné pôsobiacej sile a nepriamo úmerné hmotnosti telesa.
Cieľom je na demonštračnej lavici pozorovať pohyb vozíka a odvodiť vzťah medzi zrýchlením vozíka a jeho hmotnosťou alebo pôsobiacou silou. Presnosť výsledkov je dosahovaná na základe konštrukcie pohyblivých častí a ložísk vozíka s nízkym trením. Časové údaje pohybu vozíka na dráhe sa zaznamenávajú dvojicou fotobrán a vyhodnocujú sa v časovači, veľkosť zrýchlenia sa určí výpočtom.
3. Newtonov pohybový zákon –zákon akcie a reakcie. Dva hmotné body na seba pôsobia rovnako veľkými silami opačného smeru (akcia a reakcia), ktoré súčasne vznikajú a súčasne zanikajú.
Cieľom je na demonštračnej lavici pozorovať pohyb vozíkov a odvodiť rýchlosti vozíkov po pružnom náraze a určenie momentu hybnosti oboch vozíkov. Presnosť výsledkov je dosahovaná na základe konštrukcie pohyblivých častí a ložísk vozíka s nízkym trením. Časové údaje pohybu vozíka na dráhe sa zaznamenávajú dvojicou fotobrán a vyhodnocujú sa v časovači, veľkosť rýchlosti sa určí výpočtom. Podmienky experimentu – závislosť rýchlosti a hybnosti od hmotnosti vozíka môžeme obmieňať pridávaním závaží na pohybujúci sa vozík.
© 2020 Škola.sk
Tieto internetové stránky používajú k poskytovaniu služieb, personalizácií reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním týchto internetových stránok s tým súhlasíte. |
Rozumiem |